Refundacja dla onkopłodności
Jest już faktem! Od 1 czerwca 2024 pacjentki i pacjenci z chorobami onkologicznymi, którzy chcą mieć dzieci, mogą bezpłatnie zabezpieczyć swoją płodność. Tłumaczymy, na czym to polega.
Refundacja realizowana jest w ramach rządowego programu in vitro, zakładającego finansowanie medycznego wsparcia zapłodnienia pozaustrojowego i leczenia niepłodności w Polsce. W przypadku onkopacjentek refundacja obejmuje zamrożenie oocytów, onkopacjentów – zamrożenie nasienia. Program dotyczy kobiet od okresu dojrzewania do 40. roku życia oraz mężczyzn od okresu dojrzewania do 45. roku życia i potrwa do 31 grudnia 2028 roku.
Utrata płodności u chorych na raka może mieć charakter czasowy lub trwały w wyniku działania niektórych leków przeciwnowotworowych. Trwałą niepłodność powoduje usunięcie narządów rodnych u kobiet lub zastosowanie radioterapii na okolicę miednicy.
Eksperci zajmujący się onkopłodnością (gałąź medycyny, łącząca onkologię z medycyną rozrodu) uspokajają, że choć zabezpieczenie płodności wymaga niewielkiego odroczenia leczenia onkologicznego, nie wpływa to negatywnie na wyniki leczenia, a ewentualna przyszła ciąża nie zwiększa ryzyka nawrotu nowotworu. Zamrożenie komórek jajowych lub nasienia to szansa dla wielu osób na to, by po zakończeniu leczenia zostać rodzicami.
Informacje o zabezpieczaniu płodności oraz pomocne linki znajdziesz na każdej ścieżce pacjenta na Centrum Kryzysowym (na podstronach o diagnozie).
Z zasadami działania rządowego programu można zapoznać się tutaj