Serce pod opieką – PARS z kolejną kampanią dla pacjentów z chorobami hematoonkologicznymi
Serce pod opieką – bezpłatne konsultacje kardiologiczne dla pacjentów hematoonkologicznych, zwłaszcza chorujących na przewleką białaczkę limfocytową – to nowy projekt stowarzyszenia PARS, który odpowiada na potrzeby tej grupy chorych i ich bliskich. Pierwsze konsultacje odbędą się
7 września w Poznaniu (Malta).
Niezależnie od momentu rozpoznania choroby hematoonkologicznej, takiej jak np. przewlekła białaczka limfocytowa (PBL), każdy pacjent, a zwłaszcza nowo zdiagnozowany, powinien mieć świadomość, że jego choroba lub leczenie może mieć wpływ na układ krążenia i może wymagać on opieki kardiologicznej. Projekt „Serce pod opieką” stowarzyszenia PARS ma na celu zwiększenie świadomości roli lekarza tej specjalności w ścieżce leczenia.
W ramach kampanii Serce pod opieką we wrześniu zorganizowane zostaną bezpłatne konsultacje kardiologiczne w 10 miastach w całej Polsce. Pierwszym miastem, w którym odbędą się spotkania
z kardiologami jest Poznań. Konsultacje odbędą się 7 września (sobota) w ramach stoiska stowarzyszenia PARS w Strefie Zdrowia, podczas corocznej imprezy Rajd Po Zdrowie na poznańskiej Malcie. Na stoisku będzie można także pobrać materiały edukacyjne na temat opieki kardiologicznej dla pacjentów hematoonkologicznych. Zapisy nie są wymagane. Wystarczy przyjść na stoisko PARS
w czasie trwania rajdu.
Wszyscy pacjenci biorący udział w konsultacjach będą także mogli wypełnić ankietę, która pozwoli zgromadzić dane w zakresie ich wiedzy i potrzeb w obszarze opieki kardiologicznej. Na podstawie tych ankiet powstanie raport, który będzie stanowił materiał do rozwoju i kontynuacji tego projektu.
Dlaczego to ważne? Planowane leczenie hematoonkologiczne może być potencjalne szkodliwe dla serca, a wielu chorych w wywiadzie zgłasza problemy związane z układem krążenia. Chodzi o to, by hematolog rozpoczął i kontynuował najlepszą dla pacjenta terapię bez większych powikłań kardiologicznych. Przy odpowiednio dobranych terapiach pacjenci są w stanie wrócić do normalnego życia.
Jeszcze przed rozpoczęciem leczenia z powodu nowotworu warto, żeby pacjent był zbadany przez kardiologa, zwłaszcza pod kątem niewydolności serca i zaburzeń rytmu serca. Jednak nie zawsze chory ma dostęp do tego specjalisty lub nie zawsze korzysta z jego opinii. Bezwzględnie pod opieką kardiologa powinny być osoby z już rozpoznaną chorobą serca (np. po zawale serca, po zabiegu kardiochirurgicznym, mają wszczepione stenty itp.).
Opieka kardiologa jest istotna także podczas leczenia hematoonkologicznego oraz po jego zakończeniu. Dzięki temu możliwe jest jak najwcześniejsze rozpoznanie (i możliwie w postaci jak najłagodniejszej) wpływu leków hematologicznych na serce. Jeśli taki wystąpi, kardiolog wdraża odpowiednie leczenie. Kontrole kardiologiczne są ważne również dlatego, że wiele powikłań związanych z układem krążenia podczas leczenia przeciwnowotworowego może być bezobjawowych.
Więcej na temat konsultacji można dowiedzieć się na naszych stronach: www.ruchspoleczny.org.pl, www.centrumkryzysowe.org.pl oraz na profilu na platformie Meta (daw. Facebook) PARS – Polskie Amazonki Ruch Społeczny.
Stowarzyszenie PARS (Polskie Amazonki Ruch Społeczny) od 15 lat pomaga pacjentom zmagającym się z chorobami onkologicznymi. Od 2021 r. działa także w obszarze hematoonkologii, realizując kampanie społeczne i edukacyjne. W 2023 roku na platformie PARS (pod nazwą Onkologiczne Centrum Kryzysowe) https://centrumkryzysowe.org.pl/ opracowane zostały ścieżki diagnostyki i leczenia dla pacjentów z nowotworami hematologicznymi. Na platformie pacjenci i ich bliskich znajdą rzetelne, zweryfikowane informacje na temat wielu nowotworów, listę referencyjnych ośrodków, które posiadają odpowiednie kwalifikacje i gwarantują najwyższy standard leczenia. Oprócz wiedzy dostępnej na platformie internetowej PARS uruchomił także infolinię pod numerem 22 105 55 30, gdzie wykwalifikowane osoby od poniedziałku do piątku w godz. 17:00-19:00 są do dyspozycji pacjentów i ich bliskich.
Więcej informacji udziela:
Joanna Dąbek
PR Manager
Stowarzyszenie Onkologiczne PARS
tel. 698 112 332
e-mail: j.dabek@ruchspoleczny.org.pl
Polskie Amazonki Ruch Społeczny (PARS) to stowarzyszenie onkologiczne dedykowane wszystkim pacjentom chorującym na nowotwory oraz ich bliskim. Podpowiada, jak odnaleźć się w systemie opieki onkologicznej oraz jak i gdzie uzyskać niezbędne informacje. Wzmacnia chorych i ich bliskich w radzeniu sobie ze stresem, wynikającym z diagnozy. Swoją działalność PARS prowadzi nieprzerwanie od 2009 roku z inicjatywy Elżbiety Kozik.
Onkologiczne Centrum Kryzysowe – Stowarzyszenie PARS prowadzi i nieustannie rozwija platformę dla pacjentów onkologicznych i ich bliskich: centrumkryzysowe.org.pl oraz infolinię pod numerem 22 105 55 30, gdzie dyżurują osoby
z przygotowaniem psychologicznym.