„Świadomy Pacjent” – kampania edukacyjna
Wystartowała kolejna edycja kampanii „Świadomy Pacjent” mająca na celu uświadomienie pacjentom, że stanowią istotne ogniwo w całym procesie terapeutycznym – ich wiedza, zaangażowanie oraz odpowiedzialność mają znaczenie.
Wysoce edukacyjny przekaz został zapewniony dzięki wsparciu pacjentów oraz wybitnych autorytetów z poszczególnych obszarów terapeutycznych, którzy podjęli temat od strony profilaktyki, diagnostyki oraz leczenia. Artykuły dostępne są na portalu www.pacjentilekarz.pl
KAMPANIA WSPIERA NASTĘPUJĄCE OBSZARY TERAPEUTYCZNE:
RAK PROSTATY
U części pacjentów z rakiem gruczołu krokowego podstawową metodą leczenia jest hormonoterapia. Można ją podawać w postaci zastrzyków, jednak w ostatnim czasie pojawiła się nowa forma doustna, która odznacza się nie tylko wygodą stosowania, lecz także mniejszym ryzykiem powikłań kardiologicznych.
Wsparcia merytorycznego w tym temacie udzieliła:
- Prof. dr hab. n. med. Piotr Chłosta
CZERNIAK
Pacjenci z zaawansowanym czerniakiem z mutacją w genie BRAF rokują najgorzej. Dzięki nowoczesnemu leczeniu można istotnie przedłużyć ich życie, zachowując przy tym dobrą jego jakość, gdyż terapia jest bardzo dobrze tolerowana.
Wsparcia merytorycznego w tym temacie udzielił:
- Dr hab. n. med. Hanna Koseła-Paterczyk
- Prof. dr hab. n. med. Piotr Rutkowski
CUKRZYCA
Systemy ciągłego monitorowania glikemii pozwalają pacjentowi z cukrzycą na zrozumienie swojej choroby, a tym samym na prawidłową samokontrolę, która odgrywa kluczową rolę w procesie leczenia. Zwiększają przy tym poczucie bezpieczeństwa pacjenta.
Wsparcia merytorycznego w tym temacie udzielił:
- Dr n. med. Bogumił Wolnik
- Monika Kaczmarek
NIEDOKRWISTOŚĆ
Do prawidłowego funkcjonowania organizmu niezbędne są zarówno makroelementy, jak i mikroelementy, czyli pierwiastki główne i pierwiastki śladowe. Pacjentka z podejrzeniem niedokrwistości powinna zgłosić się do lekarza, który zleci badania i dobierze odpowiednie leczenie. Nie należy samodzielnie suplementować żelaza.
Wsparcia merytorycznego w tym temacie udzieliła:
- Dr n. med. Bożena Budziszewska
- Prof. dr hab. n. med. Tomasz Paszkowski
CUKRZYCA I PRZYJMOWANIE INSULINY
Postęp w dziedzinie leczenia cukrzycy następuje bardzo szybko. Czasem nawet osobom, które muszą przyjmować insulinę, niektóre nowinki mogą umykać.
Wsparcia merytorycznego w tym temacie udzielił:
- Dr hab. n. med. Anna Jeznach-Steinhagen
PIELĘGNACJA SKÓRY PODCZAS LECZENIA ONKOLOGICZNEGO
Leczenie onkologiczne może powodować powikłania dermatologiczne, dlatego o kondycję skóry należy dbać już od samego początku terapii przeciwnowotworowej. Właściwa pielęgnacja może zabezpieczyć przed rozwojem skórnych działań niepożądanych lub złagodzić stopień ich nasilenia.
Wsparcia merytorycznego w tym temacie udzielił:
- Prof. dr n. med. Joanna Narbutt
- Prof. dr hab. n. med. Adam Reich
ENDOMETRIOZA
Endometrioza dotyka 10-20 proc. kobiet w wieku rozrodczym i znacząco obniża ich jakość życia.
Co więcej, może być przyczyną nawet 40 proc. przypadków niepłodności. Jej główne objawy
to bolesne miesiączki, bóle przy współżyciu i wypróżnianiu. Nie zawsze jednak przebiega
w sposób typowy, co opóźnia postawienie diagnozy.
Wsparcia merytorycznego w tym temacie udzielił:
- Prof. dr hab. n. med. Piotr Sieroszewski
- Lucyna Jaworska-Wojtas
BADANIA KLINICZNE
Badania kliniczne to fundamentalny element rozwoju medycyny, który pozwala na wprowadzenie nowych, skutecznych i bezpiecznych leków.
Wsparcia merytorycznego w tym temacie udzielił:
- Igor Grzesiak (Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej)
CUKRZYCA A EMOCJE
Cukrzyca jest chorobą przewlekłą. Od momentu zachorowania do ostatnich dni życia takiej osoby cukrzyca będzie z daną osobą przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Choroba wymaga ciągłej uwagi, podejmowania decyzji terapeutycznych, planowania każdej czynności. Jest to ogromne obciążenie, które niewątpliwe wpływa na emocje z jakimi musi zmagać się diabetyk.
Wsparcia merytorycznego w tym temacie udzielił:
- Jerzy Magiera (mojacukrzyca.org)
Redakcja poleca lekturę wszystkich artykułów, które są częścią kampanii „Świadomy Pacjent”, dostępnych na portalu www.pacjentilekarz.pl