Cele Zrównoważonego Rozwoju
Jako Stowarzyszenie realizujemy Cele Zrównoważonego Rozwoju.
Cel 1.
Wyeliminowanie ubóstwa we wszystkich jego formatach.
Stowarzyszenie Ruch Onkologiczny stale aktualizuje informacje, które dają ludziom możliwość poprawy jakości życia i pomagają im podejmować świadome decyzje. Główna strona Ruch Onkologiczny oraz Onkologiczne Centrum Kryzysowe (OCK) zapewniają mieszkańcom wsi i oddalonych społeczności dostęp do kompleksowej wiedzy na temat raka oraz pomocy psychologicznej dla pacjentów onkologicznym i ich bliskich. Ze wsparcia można skorzystać także przez bezpłatną infolinię i uczestnictwo w webinarach online. Wszystkie webinary są dostępne na naszym kanale Youtube.
Cel 3.
Zapewnić wszystkim ludziom zdrowe życie i promować dobrobyt.
Dążymy do zapewnienia zdrowego życia i promujemy dobrobyt poprzez poprawę dostępu do jakościowej opieki zdrowotnej, walkę o refundacje leków, kompleksowe wsparcie w leczeniu chorób nowotworowych oraz wzmacnianie chorych i ich bliskich w radzeniu sobie ze stresem wynikającym z diagnozy. Rozwijamy także infolinię, gdzie dyżurują osoby z przygotowaniem psychologicznym, oferując wsparcie emocjonalne i poradnictwo.
Cel 4.
Zapewnić wszystkim edukację wysokiej jakości oraz promować uczenie się przez całe życie.
Współpracując z ekspertami z dziedziny onkologii, psychoonkologii, kardiologii, dietetyki oraz coachingu kryzysowego, rozwijamy OCK – bazę wiedzy, która umożliwia dokształcanie się na temat różnych rodzajów raka, dostępnych ośrodków leczniczych oraz wsparcia socjalnego i psychologicznego. W trakcie webinarów uczymy jak być uważnym wobec siebie i innych.
Cel 5.
Osiągnąć równość płci oraz wzmocnić pozycję kobiet i dziewcząt.
Naszym zainteresowaniem są osoby z choroba onkologiczną oraz osoby dotknięte chorobą onkologiczną. Dążymy do zapewnienia równego dostępu wszystkich osób do rzetelnej i aktualnej informacji, opieki zdrowotnej oraz udziału w procesie decyzyjnym. Wzmacniamy pozycję i wiedzę kobiet poprzez organizacje warsztatów, na przykład na temat profilaktyki raka piersi. Uważamy, że równość płci to nie tylko powszechne prawo człowieka, lecz także fundament zrównoważonego świata, w którym ludzie będą żyć w pokoju i dobrobycie.
Cel 8.
Promować stabilny, zrównoważony i inkluzywny wzrost gospodarczy, pełne i produktywne zatrudnienie oraz godną pracę dla wszystkich.
Jako stowarzyszenie dążymy do zapewnienia pełnego i produktywnego zatrudnienia oraz godnej pracy dla wszystkich osób, w tym także dla młodych ludzi i osób z niepełnoprawnością oraz jednakowych wynagrodzeń za pracę o jednakowej wartości. Promujemy polityki rozwojowe, wspierające tworzenie godziwych miejsc pracy, przedsiębiorczość, kreatywność i innowacje. Priorytetem dla nas jako pracodawcy jest uzyskania statusu przedsiębiorstwa społecznego zatrudniającego osoby zagrożone wykluczeniem społecznym.
Cel 10.
Zmniejszyć nierówności w krajach i między krajami.
Uważamy, że każdy zasługuje na równy dostęp do diagnostyki i leczenia oraz informacji i edukacji z zakresu tematyki ochrony zdrowia niezależnie od miejsca zamieszkania, wykształcenia czy dochodów. Ruch Onkologiczny przyczynia się do zmniejszania nierówności, stanowiąc bezpieczną przestrzeń dla wszystkich chcących wiedzieć na temat leczenia onkologicznego i wsparcia emocjonalnego. Zarówno z miast jak i z obszarów wiejskich umożliwiamy dołączenie do naszego stowarzyszenia i pomaganie w Twojej lokalnej społeczności.
Cel 12.
Zapewnić wzorce zrównoważonego rozwoju i produkcji.
Celem naszego stowarzyszenia jest promowanie wzorców zrównoważonej konsumpcji i produkcji. Jako zrównoważona instytucja, zapewniamy dostęp do informacji w wersji cyfrowej, tym samym zmniejszając nasz ślad węglowy i wpływ na środowisko. Nasz zespół aktywnie promuje praktyki z zakresu zrównoważonego rozwoju, takie jak zrównoważone zamówienia i segregacja odpadów.
Cel 16.
Promować pokojowe i inkluzywne społeczeństwa, zapewnić wszystkim ludziom dostęp do wymiaru sprawiedliwości oraz budować na wszystkich szczeblach skuteczne i odpowiedzialne instytucje, sprzyjające włączeniu społecznemu.
Jako członek Ogólnopolskiej Federacji Onkologicznej bierzemy udział w debacie publicznej dotyczącej stanu systemu ochrony zdrowia oraz kształtowania rozwiązań, wpływających na profilaktykę, diagnostykę i leczenie chorób nowotworowych w Polsce. Reprezentujemy interesy pacjentów oraz wspieramy ich oddolne ruchy. Dążymy do zapewnienia elastycznego, inkluzywnego i reprezentacyjnego procesu podejmowania decyzji na szczeblu politycznym.
Cel 17.
Wzmocnić środki wdrażania i ożywić globalne partnerstwo na rzecz zrównoważonego rozwoju.
Należymy do europejskiego stowarzyszenia organizacji pacjentów onkologicznych Cancer Patients Europe, w ramach którego współpracujemy, reprezentujemy i wzmacniamy głosy pacjentów onkologicznych i osób po leczeniu nowotworowym wobec decydentów i innych zainteresowanych stron, z ostatecznym celem współtworzenia polityk, które będą promować wysokiej jakości opiekę onkologiczną, leczenie i życie po leczeniu w Europie. Jesteśmy także członkiem niezależnej międzynarodowej sieci organizacji pacjentów International Kidney Cancer Coalition, w ramach której dzielimy się materiałami, wiedzą i doświadczeniami, zwiększamy świadomość na temat raka nerek na całym świecie