Motyle pod ochroną
20 marca 2015 roku ruszyła pierwsza w Polsce kampania społeczno-edukacyjna dla osób z rakiem tarczycy, zainicjowana przez Polskie Amazonki Ruch społeczny. Partnerem projektu jest Fundacja Projan.
Kampania “Motyle pod ochroną” jest odpowiedzią na brak ogólnodostępnych informacji oraz stowarzyszeń, które otoczyłyby wsparciem osoby chore.
„To inicjatywa, która dostarcza rzetelnych informacji na temat raka tarczycy, metod leczenia i badań kontrolnych. Chcemy w ten sposób poprawić komfort pacjentów, którzy w momencie diagnozy stają w bardzo trudnej i nieznanej sytuacji. Wieloletnie doświadczenie i spotkania z pacjentami pokazały nam, że praktyczna wiedza o tym jak wygląda terapia raka tarczycy, jakie są jej konsekwencje oraz na co pacjent powinien się przygotować jest znaczącym wsparciem. Chcemy sprawić by wiedza na ten temat była powszechnie dostępna i zgromadzona w jednym miejscu, pod szyldem kampanii „Motyle pod ochroną”” – wyjaśnia Elżbieta Kozik – prezes stowarzyszenia Polskie Amazonki Ruch Społeczny będącego inicjatorem kampanii.
Ważnym aspektem kampanii jest również budowanie zrozumienia wśród lekarzy, którzy na co dzień zajmują się pacjentami. „Zależy nam, aby budować świadomość jak ważne w procesie leczenia jest posiadanie informacji na temat choroby. Chcemy w ten sposób poprawić komfort pacjentów, którzy w momencie diagnozy stają w bardzo trudnej i nieznanej sytuacji. Wieloletnie doświadczenie pokazały nam, że praktyczna wiedza o tym jak wygląda terapia raka tarczycy jest znaczącym wsparciem. Z tego względu serdecznie zapraszamy ośrodki zajmujące się leczeniem raka tarczycy do współpracy, z chęcią przekażemy materiały informacyjne, które będą mogły być przekazywane pacjentom” – powiedziała Elżbieta Kozik, prezes stowarzyszenia Polskie Amazonki Ruch Społeczny.
Kolorowy motyl – symbol kampanii
Tarczyca przypomina kształtem motyla. Zaś międzynarodowym symbolem wsparcia dla raka tarczycy jest wstążka w kolorach turkusu, granatu i różu. Z połączenia tych dwóch elementów powstał symbol kampanii „Motyle pod ochroną”.
Poradnik dla pacjentów
W ramach kampanii powstał specjalny poradnik dla pacjentów. To kompendium wiedzy, które przeprowadzi pacjentów przez chorobę. Poradnik składa się z trzech części. Pierwsza część dostarcza ogólnych informacji na temat raka tarczycy, jego rodzajów, objawów, a także diagnostyki. Druga część informuje o metodach jego terapii i podpowiada pacjentom jak przygotować się do poszczególnych etapów leczenia. Trzecia część poradnika dedykowana jest tematowi badań kontrolnych. Te dla każdego pacjenta onkologicznego są nieodzownym elementem życia. W przypadku raka tarczycy wiążą się z odstawieniem terapii hormonalnej, która zastępuje rolę usuniętej tarczycy. Przerwanie przyjmowania doustnie hormonów tarczycy sprawia, że pacjent boryka się z objawami niedoczynności tarczycy – osłabieniem, złym samopoczuciem itp. Folder zawiera także wiele wskazówek praktycznych, z których skorzystać mogą pacjenci.
Poradnik można pobrać w materiałach do pobrania, które znajdują się pod artykułem.
Zapraszamy też do przeczytania broszury Fundacji Projan, która zawiera odpowiedzi na nurtujące pytania związane z rakiem tarczycy.
Broszurę można pobrać w materiałach do pobrania, które znajdują się pod artykułem.
Wzajemne wsparcie
Kampania jest także platformą wzajemnych inspiracji i wymiany doświadczeń.
„Do współtworzenia kampanii zapraszamy wszystkie osoby, które mierzyły się lub mierzą z chorobą. Moje osobiste doświadczenie pokazało mi jak ważne w chorobie jest wsparcie osób, które przeszły lub właśnie zmierzają tą samą drogą. Zapraszamy do współtworzenia kampanii i przesyłania swoich historii za pośrednictwem profilu stowarzyszenia www.facebook.com/PolskieAmazonkiRuchSpoleczny Każda z nich może okazać się dla kogoś cennym wsparciem i inspiracją” – zaprasza Elżbieta Kozik.
Zwycięski projekt
Projekt kampanii „Motyle pod ochroną” pod koniec 2014 r. został wyróżniony w międzynarodowym programie grantowym PAL – Patient Advocacy Leadership Awards jako jedna z trzech inicjatyw dla raka tarczycy.
Wrzesień – Miesiąc Budowania Świadomości o Raku Tarczycy
Wrzesień na całym świecie uznany jest Miesiącem Budowania Świadomości o Raku Tarczycy. To miesiąc, w którym szczególnie przypominamy do poznania zasad profilaktyki raka tarczycy oraz do skorzystania z badań profilaktycznych USG Tarczycy, które czekają na wszystkich chętnych warszawiaków.
Badania USG tarczycy
Badaniem umożliwiającym wykrycie najmniejszych zmian w obrębie tarczycy, w tym małych guzków oraz stanów zapalnych jest USG tarczycy. Takie badanie należy wykonywać nie częściej niż raz na dwa lata, jeśli lekarz nie zalecił innej częstotliwości.
Nie wszystkie guzki wykryte w badaniu USG muszą świadczyć o rozwijającym się nowotworze. Niektóre z nich są niegroźne i wymagają jedynie dalszej obserwacji. Jeśli jednak wykryte zmiany budzić będą wątpliwości lekarza potrzebna może okazać się wizyta u endokrynologa lub biopsja.
Samobadanie tarczycy
Między badaniami USG, które wykonuje się raz na dwa lata można wykonać też samobadanie tarczycy. Jak wykonać je w domowych warunkach? Wystarczy lusterko i szklanka wody. Należy stanąć przed lustrem, tak by widzieć przednią część własnej szyi. Następnie wyciągnąć szyję ku górze i wziąć do ust łyk wody. W momencie przełykania należy obserwować szyję w lusterku. Poruszający się przełyk ułatwi zauważenie guzków lub wszelkich niesymetrycznych zmian.
O badanie palpacyjne tarczycy można poprosić też lekarza endokrynologa przy okazji wizyty.
Lista Ośrodków
Filmy
„W ramach kampanii „Motyle pod ochroną” stworzyliśmy film, który pomoże zrozumieć co przeżywają osoby, które usłyszały diagnozę raka tarczycy. Film pokazuje czego można się spodziewać i jak radzić sobie ze skutkami choroby. Jeśli zmagasz się z rakiem tarczycy, jesteś Motylem, to film który trzeba zobaczyć.” – mówi Elżbieta Kozik, prezes stowarzyszenia Polskie Amazonki Ruch Społeczny.
Motyle pod ochroną – co to znaczy rak tarczycy
Kampania „Motyle pod ochroną” realizowana jest przy wsparciu grantu edukacyjnego firmy Sanofi.