Nowe treści dla pacjentów!
W kwietniu na platformie Onkologiczne Centrum Kryzysowe pojawiła się nowa ścieżka pacjenta dotycząca chłoniaka Hodgkina – nowotworu układu chłonnego. Pacjenci z diagnozą tej choroby mogą dowiedzieć się więcej m.in. na temat badań, dostępnych terapii oraz kryteriów wyboru ośrodka.

Najczęstszym objawem chłoniaka Hodgkina jest bezbolesne powiększenie węzłów chłonnych – zwykle na szyi, pod pachami lub w pachwinach – utrzymujące się powyżej 3 tygodni po zakończonej infekcji. Początkowo nie towarzyszą mu dolegliwości bólowe. Do innych symptomów należą: gorączka i stany podgorączkowe bez objawów infekcji, nocne poty, niezamierzona utrata masy ciała czy uporczywe zmęczenie. Choć choroba dotyka najczęściej osób młodych – w wieku 15-35 lat – może wystąpić w każdym wieku.
Chłoniak Hodgkina należy dziś do najlepiej rokujących nowotworów układu chłonnego. Terapia obejmuje najczęściej chemioterapię wielolekową, która pozwala osiągnąć 80-90% całkowitych wyleczeń, radioterapię, a w przypadku nawrotów – leczenie celowane czy przeszczep szpiku. Informacje na ten temat umieściliśmy na podstronach: Jak wygląda leczenie chłoniaka Hodgkina? – Onkologiczne Centrum Kryzysowe i Wznowa chłoniaka Hodgkina – Onkologiczne Centrum Kryzysowe. Warto podkreślić, że celem stosowanych terapii jest zawsze całkowite wyleczenie, także w przypadku wznowy (najczęściej dochodzi do niej w okresie 2 lat po zakończonej terapii).
Na stronach Onkologicznego Centrum Kryzysowego stowarzyszenia Ruch Onkologiczny PARS szczegółowo opisujemy objawy chłoniaka Hodgkina oraz sposoby jego diagnozowania. Podpowiadamy, jakie badania trzeba wykonać i jakie terapie mogą być zastosowane. Zebraliśmy też informacje o możliwościach wsparcia psychicznego, niezwykle istotnego w trudnych momentach, z którymi przychodzi się mierzyć podczas choroby. Pod numerem 22 105 55 30 od poniedziałku do piątku w godz.17.00-19.00. działa Infolinia Onkologicznego Centrum Kryzysowego – osoby ją obsługujące mają przygotowanie psychologiczne.
Informacje o chłoniaku Hodgkina na OCK stanowią uzupełnienie treści z zakresu hematoonkologii, w których opisujemy inne choroby krwi i układu chłonnego – chłoniaki indolentne i agresywne, nowotwory mieloproliferacyjne, ostre białaczki, przewlekłą białaczkę limfocytową, szpiczaka plazmocytowego. Naszym celem jest dostarczanie pacjentom oraz ich bliskim rzetelnej i sprawdzonej wiedzy, która pozwoli im lepiej zrozumieć przebieg choroby, jak również podejmować świadome decyzje dotyczące np. wyboru ośrodka. Treści na ścieżkach pacjenta na OCK przygotowują eksperci – lekarze z doświadczeniem klinicznym, specjalizujący się w leczeniu opisywanych chorób.
Do skorzystania z treści dostępnych na portalu zachęca dr Marcin Rymko, koordynator oddziału hematologii w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Toruniu: Gdybym był pacjentem onkologicznym chciałbym wiedzieć trzy podstawowe rzeczy. Gdzie się leczyć, czy informacje, które czytam są aktualne – w przypadku hematologii stan wiedzy zmienia się bardzo szybko – oraz kto jest ich autorem, czy mogę zweryfikować te informacje. Wówczas jako pacjent czułbym się bezpiecznie. Onkologiczne Centrum Kryzysowe to wyjątkowa strona, która daje rzetelną, przystępną wiedzę i poczucie bezpieczeństwa. Najważniejsze jest to, że pacjent w każdej chwili ma dostęp do aktualnej wiedzy medycznej, przygotowanej w przystępny dla niego sposób. To sprawdzone informacje, stworzone przez konkretnych autorów – praktykujących lekarzy, ekspertów w swoich dziedzinach.
Stowarzyszenie Ruch Onkologiczny PARS kontynuuje kampanię „Serce pod opieką” – bezpłatne konsultacje kardiologiczne dla pacjentów z przewlekłą białaczką limfocytową (PBL). Niezależnie od etapu choroby, opieka kardiologiczna jest kluczowa, ponieważ leczenie hematoonkologiczne może wpływać na serce, zwłaszcza u osób z wcześniejszymi problemami kardiologicznymi. Projekt ma na celu zwiększenie świadomości znaczenia profilaktyki kardiologicznej w leczeniu onkologicznym. Wczesna ocena stanu serca pozwala lepiej zaplanować terapię i uniknąć powikłań. Po więcej informacji i zapisy prosimy dzwonić: 601 755 301.
