Jak wspierać?

Osoba potrzebująca wsparcia, ma wobec tego wsparcia konkretne oczekiwania, a to co dajemy wcale nie  musi być odbierane w taki sam sposób, w jaki to widzimy.

Pomoc naturalna jest jednym z czynników, który pomaga poradzić sobie w trudnej sytuacji i nawet jeśli osoba w kryzysie ma profesjonalną pomoc, to niezbędne jest również wsparcie naturalne.

Podstawowe zasady wspierania osoby w dużym stresie, który towarzyszy chorobie:

  • Nie pocieszaj – to jest rodzaj ucieczki od problemu. To jest sygnał,  że nie mamy gotowości wysłuchać drugiej osoby, zrozumieć jej, dowiedzieć się, czego potrzebuje i jak się czuje. Dla osoby w trudnej sytuacji i w chorobie nie „jest super” i nie „jest ok.” Osoba chora  uważa, że jej świat się zawalił. Ty też możesz tak się czuć, więcj lepiej porozmawiać o prawdziwych emocjach i o swoich obawach.
  • Nie spiesz się – potrzeba czasu, spokojnego miejsca, otoczenia. Musimy mieć dobrą spokojną energię, żeby móc ją przekazać drugiej osobie. Czas na słuchanie, czas uważności.  To jest ważne dla drugiej osoby. I dla Ciebie również.
  • Po prostu posłuchaj – chory opowiadając znowu przeżywa sytuację, porządkuje ją, wyrzuca z głowy, oczyszcza się, uspokaja. To bardzo duża pomoc. Kiedy ty potrzebujesz się wygadać, też to zrób.
  • Szanuj decyzje chorego – Także te, z którymi trudno mu się pogodzić. Mimo wszystko to jego/jej życie. Wspieraj, pomagaj, ale nic na siłę.
  • Nie bierz odpowiedzialności na siebie za to, co jest decyzją osoby chorej – najpierw ustal, co jest realne, co leży w granicach Twojej możliwości, ile czasu możesz poświęcić na opiekę nad chorym, w jaki sposób możesz i chcesz wspierać. Wynik leczenia, decyzja o tym, czy chory to leczenie podejmie, proces zdrowienia to czynniki wykraczające poza Twoją odpowiedzialność. Warto sobie przypominać, że ostatecznie to nie wsparcie, które dajesz Ty, ale to, jak je postrzega Twój bliski chory, wpływa na powodzenie leczenia.
  • Nie traktuj osoby chorej jak dziecko – to jest ciągle ta sama osoba, która chce decydować o sobie i w miarę normalnie funkcjonować. Nie chce litości i ciągłego nadskakiwania. Chce czuć się jak osoba zdrowa, a takim zachowaniem przypominamy i chorobie. Rozmawiaj z nią normalnie, także o własnych emocjach i problemach. To ważne dla osoby chorującej i dla Ciebie też, choć może trudno Ci to przyznać.
  • Daj sobie prawo do słabości – Nie rób z siebie męczennika i siłacza. Choroba kogoś bliskiego to nie powód, żeby zniszczyć siebie. Czasem i Ty potrzebujesz czasu dla siebie, czasem i Ty potrzebujesz wykrzyczeć swoją złość lub w inny sposób wyrazić swoje emocje. Czasem potrzebujesz też odpuścić i poczuć się kimś, kto potrzebuje opieki i przytulenia. To pomaga w pomaganiu.

Obejrzyj nagranie o trzech najważniejszych aspektach wsparcia naturalnego:

UWAGA! Wspierając innych, pamiętaj o sobie. Cały czas dbaj o siebie! 

  •  Miej świadomość swoich potrzeb i dbaj o nie (więcej informacji w zakładce “Jak dbać o siebie”)
  •  Nie bierz na swoje barki wszystkich problemów drugiej osoby – w taki sposób nikomu nie pomożesz!
  •  Podaruj sobie czas na odpoczynek
  •  Bądź empatyczna/y wobec siebie
  •  Zrób listę swoich wspomagaczy – dobra herbata, rozmowa, czekolada, muzyka, film… inne Twoje?

Wsparciem i odpoczynkiem może być dla Ciebie przyjemna praktyka automasażu, która jednocześnie pomoże Ci lepiej wsłuchać się w swoje potrzeby. Chcesz dowiedzieć się więcej, obejrzyj film:

Webinar o wsparciu naturalnym: